Strona głównaStomatologiaWYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Nie wszystkie rodzaje przebarwień zęba można rozjaśnić w tradycyjny zewnętrzny sposób. Zęby, które zmieniły swoją barwę w skutek leczenia endodontycznego (kanałowego), po urazach, lub z innych nieznanych przyczyn wymagają zastosowania wybielania wewnętrznego.

.

Przed zabiegiem wybielania konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu stwierdzenia czy kanał korzeniowy jest wypełniony prawidłowo oraz czy w okolicy wierzchołka korzenia nie toczy się proces zapalny. W następnej kolejności z korony zęba usuwany jest materiał wypełniający, a w jego miejsce lekarz stomatolog umieszcza preparat, który poprzez utlenianie tkanek zęba przyczynia się do jego wybielenia. Preparat wybielający musi być co kilka dni wymieniony na nowy. Ilość wizyt uzależniona jest od stopnia przebarwienia korony zęba, jednak zwykle cały proces nie trwa dłużej niż 2 tygodnie. Po okresie wybielania preparat rozjaśniający jest usuwany, a ząb zostaje odbudowany zachowawczo. Początkowo wybielany ząb jest nieco jaśniejszy od sąsiednich zębów, jednak w ciągu kilku lub kilkunastu dni dochodzi do lekkiego ściemnienia barwy i dopasowania się koloru do barwy sąsiadujących zębów.

.

Niektóre rodzaje przebarwień, takie jak zaburzenia rozwojowe tkanek zęba czy też przebarwienia poantybiotykowe nie zawsze dają się rozjaśnić podczas zabiegu wybielana. W tym wypadku konieczne jest wykonanie uzupełnień protetycznych (licówki lub korony protetyczne). Wybielanie zębów martwych nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży oraz u dzieci poniżej 14 roku życia.