WYBIELANIE INFORMACJE DLA PACJENTÓW
W naszym gabinecie wykonujemy wybielanie metodą natychmiastową (gabinetową) lub z użyciem szyny nakładkowej (na noc). Obie metody pozwalają podobnie wybielić zęby o kilka tonów. Preferujemy metodę nakładkową, która jest bezpieczniejsza i daje ładniejsze efekty opalescencji (przezierności), ale wymaga odrobiny cierpliwości ze strony pacjenta.
INFORMACJE DLA PACJENTA
szkodliwość zabiegu
Co prawda wybielanie zębów jest w Polsce procedurą stosowaną od ok. 10 lat, jednak w krajach Europy Zachodniej, a już szczególnie w Stanach Zjednoczonych zabiegi te są wykonywane od co najmniej 50-ciu lat, więc znane już są chyba wszelkie zjawiska biologiczne towarzyszące wybielaniu.
Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych, renomowanych firm jak np. Opalescence firmy Ultradent, zawierających nadtlenek karbamidu lub też nadtlenek wodoru nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów. Większość składników strukturalnych zęba to substancje mineralne - tlenki, a tym tlen atomowy wytwarzany podczas wybielania i będący substancją wybielającą
NIE SZKODZI.
Nie ukrywamy faktu, że nie wszystkie przebarwienia dają się usunąć - chodzi tu zwłaszcza o przebarwienia po tetracyklinach przyjmowanych w trakcie dzieciństwa (rozwoju zębów). Wspominamy o tym, żeby nie narażać pacjentów na niepotrzebne koszty.
reakcje niepożądane
U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym metodą natychmiastową, a więc z użyciem wysokoprocentowych preparatów, może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach. Obecnie polecamy pacjentom specjalne pasty na 2 tygodnie przed zabiegiem.
Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni. Ważne jest aby pacjent dokładnie przestrzegał zaleceń lekarza.
różnice wybielania zębów u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach
Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pyl diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt, to należy ją stosować około miesiąca po czym przejść na pasty z fluorem. Dłuższe stosowanie tych past grozi abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów, czyli te miejsca które już nie są ochraniane twardym szkliwem muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające. Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i "złego traktowania" zbierają w swoje mikropory związki organiczne z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd. Działając naszymi preparatami powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O, czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny, a kolor zębów staje się jaśniejszy.
jak postępować przed zabiegiem ?
Dentysta musi dokładnie sprawdzić stan wypełnień - nie mogą być one nieszczelne, ponieważ mogą nastąpić objawy niepożądane.
jak postępować po zabiegu ?
Należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Miejsca usuniętych przebarwień powinny być wypełnione wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi znajdującymi się w ślinie lub dostarczanymi przez pasty i płukanki do pielęgnacji.
czy istnieją inne metody wybielania ?
Istnieją metody wybielania za pomocą lasera, lamp diodowych itp... są to metody wybielania natychmiastowego przy użyciu preparatów komponowanych tak, aby podczas naświetlania powstał 30% nadtlenek wodoru, ktory jest substancją wybielającą.
czy martwe zęby też się wybielą ?
Martwe zęby również się wybiela, jeśli ich przebarwienie wynika z zastosowanych do wnętrza preparatów, to wymagają one innego wewnętrznego rodzaju wybielania. Nie wybielą się na pewno mosty porcelanowe, korony i wypełnienia, dlatego po wybielaniu warto wymienić widoczne z przodu wypełnienia na jaśniejsze. Robi się to nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania, bo dopiero po takim okresie kolor, tranlusencja (przezierność) zębów się ustalają.
METODY WYBIELANIA
wybielanie metodą nakładkową
Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 10% lub 15% w zależności od wrażliwości zębów. Przymierzamy mu nakładki i informujemy jak aplikować żel. Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna. Ale żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku pacjent może powtórzyć wybielanie ( wystarcza 1-2 aplikacje by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze swoim stomatologiem.
wybielanie natychmiastowe
Przed zabiegiem pacjent ma dokładnie oczyszczone zęby. Lekarz światłoutwardzalnym żelem smaruje dla ochrony dziąsła. Następnie preparatem zawierającym ok 30 % nadtlenku wodoru, pokrywa zęby pacjenta. Zabieg trwa ok 40 min. Czasem żeby osiągnąć pożądany efekt trzeba go powtórzyć na kolejnej wizycie.
wybielanie zębów martwych
Nie wszystkie rodzaje przebarwień zęba można rozjaśnić w tradycyjny zewnętrzny sposób. Zęby, które zmieniły swoją barwę w skutek leczenia endodontycznego (kanałowego), po urazach, lub z innych nieznanych przyczyn wymagają zastosowania wybielania wewnętrznego. (patrz artykuł "wybielanie zębów martwych")